Groupama: problemy właściciela Proama

Francuska grupa ubezpieczeniowa Groupama znalazła się w finansowych tarapatach w związku z kryzysem zadłużeniowym Grecji. Wynegocjowanie oddłużenie Grecji zakłada bowiem udział prywatnych inwestorów w redukcji długów wynikających ze sprzedanych przez Greków obligacji. Okazuje się, że Groupama posiada w swoim portfelu obligacje Grecji za ponad 2 miliardy euro!

W związku z tak poważnym zaangażowaniem firmy w greckie papiery skarbowe Groupama musiała podjąć działania ukierunkowane na dofinansowanie grupy i zapewnienie jej większego bezpieczeństwa. W tym celu sprzedała swoje brytyjskie spółki, w tym Groupama Insurances, które jak podkreślają eksperci stanowiły perłę w koronie francuskiego ubezpieczyciela. Dodatkowo firma pozbyła się części akcji spółki zależnej Gan Eurocourtage, która również stanowiła bardzo ważne aktywa grupy. Żaden inny ubezpieczyciel nie stracił tak dużych pieniędzy w związku z nietrafionymi inwestycjami w greckie obligacje.

Nie wiadomo jednocześnie czy przeprowadzone transakcje w istotnym stopniu wpłyną na wypłacalność ubezpieczyciela i czy nie będzie musiał pozbyć się kolejnych dóbr. Ponadto finanse ubezpieczyciela obciąża duża aktywność na nowych rynkach, w tym w Polsce, gdzie ubezpieczyciel rozpoczął działalność pod nazwą Proama. Tego typu aktywności wymagają znacznych nakładów finansowych przez wiele lat zanim działalność staje się dochodowa.

Wypełnij formularz, aby zamówić bezpłatne telefoniczne obliczenie składki za ubezpieczenie twojego samochodu!

Twoje imię*:

Twój telefon*:

Kiedy powinniśmy zadzwonić, aby wyliczyć składkę?

 poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota

Składkę, których firm chcesz poznać?


Linki

Informacje